Mesto Košice chce svojim obyvateľom na dlhé roky zafixovať najvyššie ceny za likvidáciu odpadu na celom východe!

Kosit, ceny, Košice, poslanci, Polaček, Trnka, Primátor, Župan Raši

Poslanci Jaroslav Polaček a Rastislav Trnka (obaja nezávislí) dnes informovali na krátkom brífingu novinárov o zvláštnej politickej hre, ktorým sa košický primátor Richard Raši (SMER-SD) v očiach verejnosti snaží navodiť dojem, že pre obyvateľov mesta chce vyjednať čo najlepšiu cenu za energetické zhodnocovanie odpadu v spaľovni spoločnosti KOSIT a.s.

Obaja poslanci v posledných dňoch oslovili viac ako 60 obcí a miest v okrese Košice-okolie s požiadavkou na poskytnutie informácii o spôsobe a likvidácii komunálnych odpadov. „Touto žiadosťou sme si chceli overiť naše podozrenia ohľadom veľmi zvláštnej cenotvorby zo strany Kositu na samosprávu v okrese. Potvrdilo sa nám to, čo už dlho tvrdíme. Mesto Košice ako vlastník spaľovne namiesto toho, aby malo čo najvýhodnejšiu cenu za energetické zhodnotenie odpadu, platí za jeho likvidáciu najviac.“ (graf nižšie + príloha)


samospráva/t/
Košice72,00 €
Prešov57,00 €
Turňa nad Bodvou52,30 €
Kechnec36,00 €
Geča, Čaňa30,70 €
Valaliky30,70 €
Poproč30,30 €
Kokšov - Bakša10,00 €

Obchodná politika KOSIT-u je pre nás varovaním

Polaček s Trnkom sú pri pohľade na zistené ceny v ostatných mestách a obciach na východnom Slovensku presvedčení, že majitelia a manažéri KOSIT-u majú s mestom naozaj nadštandardné vzťahy, čo ani nepopierajú

Obchodná politika KOSITu je zameraná proti Košičanom. To musí byť pre nás poslancov Mestského zastupiteľstva dostatočným varovaním a dôvodom, aby sme rozhodujúci balík akcií nepredávali,“ varuje Polaček s dovetkom, že nielen parkovanie, ale aj nakladanie s odpadom má byť v prvom rade službou občanom a nie biznisom.

Poslanec košického Starého mesta a Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka tvrdí, že takýto postup je doslova postavený na hlavu. "Prečo najväčší odberateľ Kositu, ktorým je mesto Košice platí najviac? Spolu s ostatnými položkami za odpad Kosit fakturuje Košičanom až dvojnásobné ceny v porovnaní s tým aké ceny ponúka samosprávam v iných okresoch. Občania predsa nesmú byť rukojemníci. Veľmi by ma zaujímalo, prečo sa na to vedenie mesta len tak prizerá a verím, že raz sa na to aj dočkám odpovede,“ hovorí.

Polaček vyzval primátora, aby verejne vystúpil a potvrdil, že on a ani nikto z jeho blízkych osôb, prípadne členov strany Smer-SD nemá žiadne finančné alebo iné výhody z tohto typu podnikania. Na premyslenie odpovede mu obaja poslanci dali týždeň. „Ak chce primátor Raši podľa jeho vlastných slov udržať najdrahšie ceny za odpad, musí v tom byť nejaký háčik! Pretože dobrý primátor „ufixuje“ nie najvyššie ale najnižšie ceny za akékoľvek služby, ktoré pre obyvateľov zabezpečuje. Ak to dokážu starostovia z okolia Košíc, musí to predsa dokázať aj on!“

Zemetrasenie cien na trhu s odpadom v Košickom kraji
Podľa slov poslanca Trnku sa takto z pôvodne košického problému stáva regionálny problém, nielen pre Košice, ale aj pre množstvo iných miest a obcí. „Bohužiaľ, volení zástupcovia Košičanov za Smer-SD a ich sympatizanti v štatutárnych orgánoch KOSIT-u, aj z peňazí Košičanov dovolili skúpiť tejto firme aj iné skládky v okolí 50km od Košíc. Otázkou času teda ostáva, kedy KOSIT bude tlačiť na zvýšenie „košických“ cien v celom regióne. Pre Košice to mimochodom znamená, že nikto iný s výnimkou KOSIT ani nemôže vyhrať súťaž na spracovanie odpadu v roku 2021."

To isté z rovnakého dôvodu platí pre mnohé mestá a obce na východnom Slovensku. Preto si KOSIT podľa oboch poslancov dovoľuje už teraz to, čo by nemal. Príkladom je aj to, že napríklad neznížil cenu za spracovanie odpadu ako mal od 1. januára 2017, o čom hovorí zmluvný dodatok.

„To, že predstavitelia Smeru-SD v orgánoch KOSIT-u sa ani nesnažia animovať tlak na KOSIT na zníženie cien, ktoré platia Košičania je tragické Dnes už je nad slnko jasnejšie, že hlavný akcionár KOSIT-u spolu s mestom Košice vytvorili REGIONÁLNY MONOPOL z peňazí Košičanov. V okolí 50km vlastní všetky skládky KOSIT a.s. a tie ostatné v Košickom kraji majú obmedzenú kapacitu so životnosťou 10 rokov. Čo bude potom má zaujímať nie biznismenov ale regionálnych politikov, ktorí v nasledujúcich dňoch budú rozhodovať či Kosit, a.s. vložíme do súkromných rúk na veky. Ponaučenie by si regionálny politici mali zobrať z Talianska, kde problémy pretrvávajú dodnes,“dodávajú obaja poslanci.

Trnka a Polaček po tom, čo novinárov informovali o predražených cenách odpadového hospodárstva v Košiciach, odovzdali v podateľni Magistrátu mesta Košice primátorovi graf s aktuálnou obchodnou politikou spoločnosti Kosit a.s., v ktorej vlastní mesto Košice 34% kontrolný balík akcií.